Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                   

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
KÖYDE YAŞAM

KÖYDE YAŞAM                                            

 

Köyde sosyal kuruluş yoktur. Köye ait bir köy konağı vardır. Henüz tam faaliyete geçmemiştir. 1978 yılında kurulmuş, 1988 yılında kendi binasında hizmet vermiş.bir Tarım Kredi Kooperatifi vardı. Sonra ekonomik tedbirler nedeniyle merkeze taşınmıştır.

Köyde aile parçalanmaları her yerde olduğu gibi sık olmasa da görülmektedir. Aile parçalanmaları ahlaki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Diğer anlaşmazlıklardan pek kopukluklar olmamaktadır. Anlaşmazlıkların çoğunu köy ileri gelenleri ve köy ihtiyar heyeti uzlaşmaya götürür. Büyüklere saygı duyarlar. Uzlaşılmayan  anlaşmazlıkları ancak yargı yoluyla, çözümü sağlanır.

Ortalama aileler 4-5 kişilik ailelerdir. Hala, çocuklar, anne, baba, dede, nine, bir arada oturan büyük aileler vardır. Genellikle. Küçük aileler çoğunluktadır. Bir arada oturan büyük aileler de vardır.

Nüfus planlaması mükemmel şekilde birkaç aile dışında uygulanır. Eski ailelerde kişi sayısı fazla, yeni kurulan ailelerde çocuk sayısı az oluşu dikkat çekmektedir. Buda planlamanın mükemmel yapıldığı ve uygulandığını gösterir.

Akrabalık münasebetleri pek sıkı sayılmaz. Avcılar,  Gökmenler, Ekizler vb. gibi bazı soylarda akrabalık ilişkileri daha sıkıdır.

Evlenmelerde akrabalık söz konusu değildir.  Evlenme konusunda güçlük çekenlere akrabalar arasında çözüm yolu bulunur. Gençler birbirlerini severek de evlilikler olur. Görücü usulü de evlilikler olur. Gençler birbiriyle anlaşırlar, anne, baba ve büyükler razı olmazsa da,  kız kaçırma yoluyla da evlilikler  görülür.

Pek nadiren de olsa yakın akrabalıklardan olan, evlilik sonucu çocuklardan geri zekalılıklar, sakatlıklar görülür.

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme

 

 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com