Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                     

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
 

KÖYÜMÜZÜN HALKI NEREDEN VE NE ZAMAN GELMİŞ?

AVCI lar: ARSAL lar:  AKKAMIŞ, GENÇ, GÜNGÖR, MORKAYA : GENÇ ler: AKKAMIŞ lar. GÜNGÖR ler: MORKAYA lar: ARIKAN lar: BİÇERler: BAĞLICA lar: ÇINAR, ÇOMAK, ÇOMAR, KILINÇ ÇOMAK lar;  ÇINAR’lar ÇOMAR’lar ÇİMEN’ler ÇETİN’ler DEMİREL’ler GÖNEN’ler DEMİREL’ler  GÖNEN’ler DEMİREZER’ler DEMİRÇİ’ler ÖZDEMİR’ler DUYMAZ’lar DİKMEN’ler IŞIK’lar KÖKLܒler GÖKÇE’lar  EKİZ’ler EKER’ler GÖSTER’ler.  ESEN’ler ERTEN’ler ESKİN’ler KESKİN’ler. EREL’ler  FIRAT’lar GÖKMEN’ler TÜRKMEN’ler GÖKTAŞ’lar GÜÇLܒler,  YALÇIN’lar GÜNER’ler, ÖNCܒler, ÜNAL’lar. GÜMÜŞ’ler. GÜVEN’ler IŞIL’lar.KARA’lar,  SAZAK’lar. ORAL’lar, KILINǒlar. KURTAR’lar. KIZILDERE’ler.  KOCAMAN’lar KIZIL’lar. KOLAK’lar KOÇAR’lar. KUŞ’lar. KÖSE’ler NAZLI’lar ORAN’lar. ÖZEL’ler. SOYLU’lar. SERT’ler. SÖĞÜT’ler. ŞAHİN’ler.TOPÇU’lar,  ZORLU’lar.  UZUK’lar. UYSAL’lar. VARDAR’lar. YÜCEL’ler. YALÇIN’lar. (Doğca) YİĞİT’ler. YÖRÜK’ler. YOLCU’lar. YENİGÜN’ler.

Başlarken:

Bu hazırlamış olduğumuz köyümüzün halkı nereden gelmiş. Araştırmamayı, Arpacık İlkokulu öğretmenlerinin 1950 li yıllarda hazırladıkları, köy tarihi adlı araştırma kitabından alınarak hazırlanmıştır. Sizlerinde bildiği varsa bizimle paylaşın. Arpacık köyünde nüfusunuz kayıtlı ama burada soy isminiz geçmiyorsa, gelişinizle ve kayıtlarla ilgili bilgileri gönderiniz. sizleri de kayda alalım. Bu araştırmayı bizden sonrakilere aktarma fırsatı bulalım diye düşünüyorum. Eğer sizlerde böyle olmasını düşünüyorsanız. Benimle iletişim kurar, eksiklerimi tamamlama fırsatı verirseniz, mutluluk duyacağım.

Saygılarımla. Hürmet ve sevgiler. Nevcivan Ekiz.

KÖYÜMÜZÜN HALKI NEREDEN VE NE ZAMAN GELMİŞ?

            Köyümüzün halkı  İnlice, Elcik, Karacaören, Gökceovacık, köylerinden, Antalya ili Finike ilçesinden, Antalya’nın Kalkan bucağından, Faralya köyünden, Değne köyünden, incirköy den gelmişlerdir.

AVCI lar:

            Avcı lar köye ne zaman geldikleri bilinmediğinden ilk yerlilerden oldukları zannedilmektedir. Nif in (arpacık) kızılağaç ve Arpacık semtlerine yerleşiyorlar. Bilinen en eski adam Molla İsmail in oğulları Ramazan, Hasan, M. Ali, Ramazan ve M. Ali okuyarak müderris olmuşlardır.

            Müderris Ramazan Hocanın oğulları Molla M. Tahir, Molla Saadettin, Molla Seyfi, Molla Seyfi iyi bir ayakkabıcı. Molla Mehmet takva bir Molla, Saadettin de açıkgöz bir insandı. Nif te ilk otomobil alandır. Hasanın torunları İsmail, Mehmet, Mevlüt tür.

            Nif in Kızılağaç semtinde Mevlüt le İsmail Çiftlik ve hayvan beslemekle geçinirlerdi.

            Müderris M. Ali efendinin oğlu ve kızları ölmüş bugün kimsesi kalmamıştır.  

Avcılar, geniş bir aile olup bugün köyün cebeci semtinde ve gedre mah. Oturmaktadırlar.

 

Belgenin Başı

ARSAL lar:

(66) Köy nüfus kütüğünde 66 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Bilgi yok

AKKAMIŞ lar, GENÇ ler, GÜNGÖR ler, MORKAYA la:

GENÇ ler:

            Tahminen 1750-1770 yılları arasında İnlice den Sarı Osman adında bir adam Nif in Cebeci semtine yerleşiyor. Sarı Osman nın oğulları Gök İsmail At meydanına, Kör Mustafa Görecek semtine, İbrahim Onbaşı Karapınar a yerleşiyorlar.

            Gök İsmail in oğulları Ömer Demirli semtine, Mehmet Ali  amca, İbrahim Onbaşının kızı, Rukiye yi alması dolayısıyla Karapınara, ikinci karıdan Osman At meydanına Murat Meşe dibi semtlerine yerleştiriliyor.

            Gök İsmail in oğlanları Bekir, İlyas, Süleyman, Alim, Mehmet, ikinci Bekir altı aile halinde yaşamışlar. Soyadları GENÇ tir. Köy nüfus kütüğüne 44 nolu haneye işlenmiştir.

Bu kişilerin torunları Genç soyadı ile Damarası mah. Oturmaktadırlar.

Belgenin Başı

 AKKAMIŞ lar.

            Gök İsmail in oğlu Ömer e verilmiş bir soyadıdır. Ömer oğlu Molla Mehmet Cihan Harbinde ölmüştür. Oğlan evladı öldüğü için bu aile silinmek üzeredir. Molla Mehmet in kızları Hatice, şehri, Dudu, Cemile dir. Köy nüfus kütüğüne 45 nolu haneye kayıtlıdır.

 

GÜNGÖR ler:

            Sarı Osman ın oğlu Kör Mustafa nın torunlarına Güngör ler soyadı verilmiştir. Görecek semtinde üç aile halinde halinde yaşamaya başlamışlardır.

Köy nüfus kütüğüne 50 nolu haneye kayıt edilmiştir.

 

MORKAYA lar:

            Gök İsmail in oğlu Mehmet Ali nin torunlarına verilen soyadıdır.                                            

            Mehmet Ali nin bakımsızlıktan başı kel olur. Sonrada kel ağa adıyla tanınır. Mehmet Ali nin oğlu Mehmet ve Mustafa, Mustafa’nın oğlanları Ahmet, Ali, Osman, İsmail Karapınar semtinde yaşamışlardır.        

             Mehmet’in oğlu Mehmet Ali  ve Mehmet Ali’nin oğlu Durmuş Nif’in savakağzı semtinde, Ahmet Çavuş’un yerinin bahçe kısmına sahip olmuş ve aynı zamanda Nif okulu Baş öğretmeni olarak bu kaynak defteri tutuyor. Kardeşi  Mehmet’te çiftçi olarak yaşıyor.

Köy nüfus kütüğüne 46 nolu haneye kayıt ediliyorlar.

Belgenin Başı

ARIKAN lar:

            Molla Bayram İnlice’den Nif’e gelmiştir. Geldiği tarih belli değildir.

            Molla Bayram’ın Nif’te Halil, Sadık ve Hamdi isimli üç oğlu olmuştur.

            Halil’inde Akif, Mehmet ve Hasan isimli üç oğlu bulunmaktadır. Sadık Hoca’nın ise: Mehmet Raşit, Hayri, Recep isimli üç oğlu, Hamdi’den ise; Bu gün Hılmi Arıkan ve bunların oğulları vardır. Soyadı kanunu ile molla Bayram’ın çocuk ve torunları Arıkan soyadı alıp, Nif’in 29 hane numara ile kayıtlıdır. 9.4.1953.

            Bu adı geçen kişilerin torunları halen köyün KIZILBUCAK mahallesinde oturmaktadırlar.

BİÇERler:

            1893 yılında Ahmet usta oğlu yetim Hasan Fethiye’nin kadıköyü’nden gelmişlerdir. Nif’in muhtelif semtlerinde ağaç işleme (tahtacılık) yapmış. 1917 yılında Nif’in Dikmendibi semtine yerleşmişlerdir.

            Sonradan torunları oraları satmışlar. Kıloluk semtinde Ahmet Biçer yaşamıştır.

Köy nüfus kayıt defterinde 83 hane numara ile kayıtlıdır.

Belgenin Başı

BAĞLICA lar:

            Tahminen 1858 yılında Faralya köyünden Kabanoz Mustafa lakabında bir adam geldi. Nif’in Bağlıca semtine yerleşmiş. Ellez kızı namında bir kadınla evlendi. Mustafa’nın Güssün ve Mehmet adında iki çocuğu oldu. Mehmet cihan harbinde ölmüş. Bağlıca soyadı taşıyan bu kişilerin torunları şimdi Bağlıca ve Damarası mevkiinde oturmaktadırlar. Köy nufus kütüğünde ise 69 hane numarada kayıtlıdırlar.

ÇINARLAR, ÇOMAKLAR, ÇOMARLAR.

ÇOMAK lar;

            1862 yılından çok evvel pırnaz. Kaza Bağlıca karya idi. Bu üç sülale bir kökten ayrılma. (Çınar, Çomar, Çomak, Kılınç.)

            Nif’in Bağlıca mevkisinin Asarcık semtinde Dağlaroğlu adıyla yaşarlardı. Dağlar oğlu’nun kati olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber, Antalya’dan gelen Ziyan Yörüklerine akraba bir Yörük türü olduğu zandedilmektedir.

            Dağlar oğlu soyu Nif2in ilk yerlilerinden sayılır. Dağlar oğlu soyundan ÇOMAK’lar ilk yurtları olan Bağlıca’da üç aile alarak yaşamışlardır.

Çomak’lar Bağlıca ve Damarası mahallerinde oturmaktadırlar.

 

ÇINAR’lar

Dağlar oğlu kolundan ayrılma Çınar’lar sülalesi, Nif’in savakağzı sentine yerleşmişler. Bu sülaleden halen Çınar olarak bu mevkide yaşamlarını sürdürmektedir.

Köy nüfus kütüğünde 51 hane numara ile kayıtlıdırlar.

ÇOMAR’lar

Dağlar oğlu sülalesinden ayrılma çomar’lar sülalesi bugün (Nif) Arpacık’ın Karaçörtmek mevkiinde, savakağzı semtinde yaşamaktadırlar.

Köy nüfus kütüğünde 53 hane numara ile kayıtlıdırlar.

ÇİMEN’ler

Köy nüfus kütüğünde 67 hane numara ile kayıtlıdırlar.

 

Bilgi yok

Belgenin Başı

ÇETİN’ler

Köye ne zaman geldiği bilinmeyen bu kol Arpacık ve İnönü mevkiine yerleşmişler. Dedeleri Hacı Mehmet’tir. Hacı Mehmet oğlu, Hasan Mehmet, Şükür Ali Çiftcidirler.

Hasan oğlu Ali Rıza oğlu, Hasan, Hılmi, Ramazan Çiftcidirler.

 

DEMİREL’ler GÖNEN’ler

DEMİREL’ler

İsmail efendinin (Ünallar, Öncüler, Günerler, ) kardeşi olan Hüseyin efendi Karacaören’den (Nif) Arpacık’a gelmiştir.

Hüseyin efendinin Nif’te Mehmet efendi, Hacı sait, H. İbrahim Çavuş, Rasıh Hoca, Ali ve Ahmet Çavuş evlatları olmuştur.

Soyadı kanunu ile Hacı Sait, Ahmet Çavuş Ağa, Rasıh Hocanın evlat ve torunları Demirel’ler soyadını almışlardır.

Hüseyin efendinin Nif’e ne zaman geldiği belli değildir…

 

GÖNEN’ler

Hüseyin efendinin oğlu Mehmet efendinin çocuk ve torunları soyadı kanunu ile Gönan‘lar soyadını almışlardır.

Nif’in kütüğüne 88 hane numarasına yer almıştır.

Hüseyin efendi’nin köye ne zaman geldiği belli değildir.

 

Belgenin Başı

DEMİREZER’ler DEMİRÇİ’ler ÖZDEMİR’ler

DEMİREZER’ler

Kertmeçli imamın oğlu Demirçi Mustafa göçebe hayatı yaşarken İnlice’den Nif’e gelip Yerleşmişlerdir. Demirçi Mustafa’nın oğlu İbrahim’in Hacı Mustafa, İbrahim, İbiş Mehmet ve Hasan isimli dört oğlu olmuştur. Bunlardan Hacı Mustafa’nın çocukları ve torunları DEMİREZER’ler soyadını alıp alık Nif köyünün 36 hanesinde kayıtlıdır.

Bu sülaleden Molla Ömer Ali Demirezer takva malûmatlı bir molladır. Babası Hacı Mustafa’dır.

DEMİRÇİ’ler

Demirçi’ler oyundan gelen Demirçi İbrahim geri kalan Mehmet ve Hasan çocuk ve torunları da soy kanunu takibinde Mehmet’in oğlu Mehmet Ali’nın köy ihtiyar heyetinde üye olmasıyla sabık DEMİRCİ soyadını almışlardır…

Köy nüfus kütüğünde 34 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Belgenin Başı

ÖZDEMİR’ler

Demirci’ler Kolundan gelen Demirci İbrahim’in oğlu İbrahim (İbiş) in çocuk ve torunları lakabında izafeten ÖZDEMİR soyadını almışlardır…

Köy nüfus kütüğünde 35 hane numara ile kayıtlıdırlar.

DUYMAZ’lar

Köy nüfus kütüğünde 62 hane numara ile kayıtlıdırlar.

 

Bilgi yok

Belgenin Başı

DİKMEN’ler IŞIK’lar KÖKLܒler GÖKÇE’lar

 

IŞIK’lar

Köyün ilk yerlilerinden olup, Nif’in Kerkez mevkiine yerleşmişlerdir.

Dedeleri gök Hüseyin olup Bayram, Mehmet, Ali isimli üç oğlu vardı bu sülale çok genişledi. Soyadı kanunu çıkınca, Işık’lar, Dikmen’ler, Köklü’ler olmak üzere ayrı ayrı soyadı aldılar. Sülaleleriyle yardımlaşan ve birbirine en çok yardım eden sülalede bu sülaledir.

Gök Hüseyin oğlu Bayram’ın oğlanları Hüseyin, Mehmet, A. Ali’dir. Ahmet Alinin oğlu Bayram ve Mehmet çivitçidirler. Mehmet’in oğlu Ömer ve Kazım’dır. Hüseyin’in oğlu B. Ali Yusuf ve Kemal’dir. Kemal köyde hem kâtiplik hem de çivitçilikle geçinir. Hüseyin Dede köyde zamanında yirmi sene kadar muhtarlık yapmış. Ölünce ve ölmeden oğlu Yusuf’ta 14 – 15 sene kadar muhtarlık yapmıştır. Zamanında köydeki okul, öğretmen evleri ve yol yaptırmıştır. Yusuf yeniliği sever. Kötülüğü iyilikle karşılar. Herkesin işini bitirir. Muhtaçlara yardım ederdi. Terbiyeciliği o zamanın sanki bir Petticoats, sanki bir Condovey idi.  Köyde harice ilk ve yüksek okula çocuğunu göndermekle köylüye örnek olmuştur…

Köy nüfus kütüğünde 10 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Belgenin Başı

DİKMEN’ler

            Gök Hüseyin’in oğlu Mehmet, Mehmet’in oğlu Ömer ve Ramazan’dır.

            Işıkların bu kolu Nif ‘in Arpacık mevkiinde yerleşmişlerdir. Ömer Ali’nin oğlu Mehmet ve İbrahim’dir. Mehmet köyün en usta hızar biçişsidir. Gene çiftçiliği de bırakmaz. Oğlu Ömer Ali’yi terzi kursuna göndermiştir.

            İbrahim çiftçilikle geçimini temin eder. Ramazan oğlu Hüseyin ve Nazmi olup Hüseyin madende ve çiftçilikle çalışarak, kardeşi Nazmi’yi babası ile birlikte öğretmen okulundan mezun bir öğretmen yapmıştır…

Köy nüfus kütüğünde 9 hane numara ile kayıtlıdırlar.

KÖKLܒler

            Gök Hüseyin’in oğlu Ali, Ali’nin oğlu Mustafa ve Bayram dır.

            Mustafa’nın Mehmet, Bayramın Durmuş isimli birer oğlu olup İnönü mevkiinde babalarının sanatı çiftçilikle geçimini sağlarlar…

Köy nüfus kütüğünde 11 hane numara ile kayıtlıdırlar

GÖKÇE’ler

            Köyün ilk yerlilerinden olup, Nif’ in Arpacık ve Karaincir mevkiine yerleşmişlerdir.

            Dedeleri Ömerce olup zengin ve fakir babası bir insandı. Ömerça’yı oğlu Mehmet ile birlikte Bulgarlar kesmişler. Paralarını almışlardır. Ömerça fakirlere zahire verirmiş ambarı hiç eksilmez imiş.

            Ömeçe ve Mehmedi Bulgarlar kestiği zaman Osman annesinin arkasında kurtulabilmiş. Osman dedesinin yeri olan karaincir de çiftçilik yapmıştır…

Köy nüfus kütüğünde 2 hane numara ile kayıtlıdırlar

EKİZ’ler EKER’ler GÖSTER’ler.

EKİZ’ler.

            Ekiz kıya Mehmet Nif’e Elcikten gelmiştir. Mehmet (Ekiz Kıya) nın Nif’te Molla Mehmet; Ömer, Hüseyin Hoca, İbrahim, Ali Pehlivan, isimli ve lakaplı oğulları olmuştur.

            Ekiz kıya Mehmet’in oğlu Ali Pehlivanın çocukları Ramazan Ağa, Hüseyin’ce, İkiz Bayram Ali (Kazık) ve torunları soyadı kanunu ile Ekiz soyadını alıp Nif’in 41’inci Hane numarasına kaydolunmuştur…

            Ekiz kıya Mehmet’in Nif’e geldiği tarih belli değildir. Ekiz Kıya Mehmet’in ailesi hep ikiz doğurduğundan  Ekiz lakap ve soyadı almışlardır.

EKER’ler  

(İkiz)

            Elcikten gelen Ekiz Kıya Mehmet’in oğulları Molla Mehmet, Ömer, İbrahim’in çocuk ve torunları soyadı kanunu ile Eker soyadını almışlardır. Bu soyadının verilmesine sebep adı geçen şahısların dağda bayırda çok ekin ekme sebebi tahmin olunmaktadır. 

            Aslen Ekizler, ve gösterler ile yakından akrabadırlar. Yani kıya Mehmet’in çocuk ve torunlarıdır…

Köy nüfus kütüğünde 42 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Belgenin Başı

GÖSTER’ler

            Ekiz’lerin aslı olan, Elcikten gelen Ekiz Kıya Mehmet’in Hüseyin Hoca adlı oğlunun ve torunlarının soyadı kanunu ile aldıkları soyadı Göster dir. Ekiz’ler, Ekerler ile aynı sülale ve asıldan dır. Yani hepsi Ekiz Kıya Mehmet’in çocuk ve torunlarıdır…

Köy nüfus kütüğünde 72 hane numara ile kayıtlıdırlar.

ESEN’ler

            Köy nüfus kütüğünde 52 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Bilgi yok.

ERTEN’ler

Köy nüfus kütüğünde 61 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Bilgi yok.        

Belgenin Başı

ESKİN’ler KESKİN’ler.

            Tahminen 1806 yılında Gökçeovacık Köyünden gelmedir. Sağır Oğullarından Uzun Ali ve Mahmut Nif’in Topçu yurdu Karaca ağaç semtlerine yerleşmişlerdir. Sonradan Mahmut Nif’e medrese de okumuş ve Keskin soyadını almıştır.

Keskinler Köy nüfus kütüğünde 63 hane numara ile kayıtlıdırlar.

 

            Ali de Karaca ağaç ta çiftçilik yapmış Eskin soyadını almıştır.

            Keskin’ler den Mahmut’un oğlu Recep , Recep’in oğlu Ali Sıhhiyedir.

            Eskin’ler den Ali oğlunun Ali, Ali’nin oğlu Mehmet Ali ve Rasıh, Eskin soyadıyla tanınmaktadır…

Eskinler Köy nüfus kütüğünde 64 hane numara ile kayıtlıdırlar.

 

EREL’ler

Köy nüfus kütüğünde 85 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Bilgi yok.

FIRAT’lar

Köy nüfus kütüğünde 24 hane numara ile kayıtlıdırlar.

Bilgi yok.

Belgenin Başı

GÖKMEN’ler TÜRKMEN’ler

GÖKMEN’ler.

Dedeleri hacı Hasan olup, Nif’in Arpacık mevkiine yerleşmiş. Köyün ilk yerlilerindendir. Hacı Hasan’ın oğlu Hacı İlyas ve M. Ali dir. Hacı İlyas’ın torunlarına Gökmen’ler M. Ali’nin torunlarına Türkmen’ler soyadı verilmiştir. Hacı İlyas’ın oğlu Murat Hoca, H. İbrahim Hoca müderrisler. Dört te samut (dilsiz) kardeşleri vardı. Murat hoca’nın oğlu, Hasan, İlyas, Mehmet’tir. Hasan Değirmenci, kardeşleri çiftçidir.

Hasan oğlu Şahabettin Nif’te, Fethiye’de okumuş ilkokulunu bitirmiş orta okuluda okumuş gedikli Ast Sb. Okulunu bitirmiştir.

H. İbrahim oğlu M. Nuri ve İlyas’tır. İlyas çiftçidir. Mehmet Nuri Köyün ileri gelenlerinden olup, ileri görüşlü, yeniliği sever. Tutuşturuculuktan hoşlanır. M. Nuri oğlu H. İbrahim, (Terzi) terzi, H. Sami, öğretmen, Hüseyin, şoför dür…

Köyde ilk olarak çift motorunu getirenlerdendir.

Köy nüfus kütüğünde 3 hane numara ile kayıtlıdırlar.

TÜRKMEN’ler

Hacı Hasan’ın torunlarından olup, TÜRKMEN soyadını almışlardır. Türkmenler sülalesinin dedesi H. İbrahim’dir. Oğulları: Hasan, Sadık, Şükürü, olup Arpacık mevkiine kök salmışlardır.

Hasan Oğlu Kazim, Tahsin, M. Ali olup, Tahsin Biraz ileri görüşlü ve atılgandır. Şükürü oğlu Mehmet hoş bir insandır. Çiftçilikle geçimlerini temin etmişlerdir.

Sadık Oğlu Ali, Rasıh, M. Ali, Hüseyin olup çiftçilik yapmışlardır.

Ali ve M. Ali yağlı güreşte ün yapmıştır. Bu sülale atılan taşın ardından çok gider derler. Köy nüfus kütüğünde 4 hane numara ile kayıtlıdırlar…

Belgenin Başı

GÖKTAŞ’lar

            Köyün ilk yerlilerinden olup, Gedre mevkiine yerleşmişlerdir. Çiftçilik ve çiftlik bekçiliği ile geçimini temin etmişlerdir.

            Kara Osman oğlu İlyas ve Osman çiftçilikle geçimini temin etmiştir. Osman yoksulluk sebebi ile şirkette amelelik yaparken parmağının ikisini çatlağa kopartmıştır. Bakışında biraz değişiklik olduğundan keyik lakabı verilmiştir.

Köy nüfus kütüğünde 18 hane numara ile kayıtlıdırlar…

GÜÇLܒler,  YALÇIN’lar

         GÜÇLܒler

            Dedeleri Kocabaş B. Ali olup, Nif’in Hisarardı mevkiine yerleşmiştir. Hayvan beslemekle zengin olmuşlardır.

            Bayram Ali’nin oğlu Hüseyin, Hüseyin’in oğlu Bayram Ali bu tarihlerde dedelerinin yerinde çiftçilikle ve hayvan beslemekle yaşamışlardır.

            Bayram Ali’nin oğlu Hüseyin, Recep, Şerif ve Mehmet’tir.

            Hüseyin 1951- 1952 yıllarında köyün başpehlivanı olmuştur.

 Köy nüfus kütüğünde 6 hane numara ile kayıtlıdırlar…

Belgenin Başı

YALÇIN’lar

            Köyün ilk yerlilerindendir. Hisarardı mevkiine yerleşmişlerdir. Tarlalarıyla ve hayvan beslemekle zenginliği tanınan Mehmet Ağa dedeleridir.

            Mehmet Ağa’nın torunlarından Murat, Ali, Hüseyin orta halli dedelerinin yerlerinde hayvan beslemekle  ve çiftçikle geçimlerini temin etmişlerdir.

Köy nüfus kütüğünde 5 hane numara ile kayıtlıdırlar…

GÜNER’ler, ÖNCܒler, ÜNAL’lar.

         GÜNER’ler

            İsmail Efendi Karacaören’den  Nif’e gelip yerleşmiştir. Geldiği tarih belli değildir. İsmsil Efendinin Nif’te Eşref Efendi, Alim Hoca, Hacı Tahir isimli üç oğlu olmuştur.

            Soyadı kanunu ile Eşref Efendi’nin çocukları e torunları GÜNER’ler soyadını alarak köyün 31. hane numarasında yer almışlardır…

Belgenin Başı

ÖNCܒler

            Karacaören’den gelen İsmail Efendi dir. Alim Hoca isimli oğlunun çocuk ve torunlarına Öncü’ler soyadı verilmiştir.

            Bu soyadı ile köyün 32 hane numarasına kayıtlıdır…

ÜNAL’lar

            Karacaören’den gelen İsmail Efendinin üç oğlundan Hacı Tahir’in çocuk ve torunları soyadı kanunu ile Ünal’lar soyadını almıştır. Köy kütüğüne 33 hane numarası ile kayıt edilmiştir.

            Hacı Tahir’in Hakkı ve Mevlüt Çavuş isimli iki erkek oğlu olup, Mevlüt çavuş 1934 ile 1937 yılları arasında ve Hakkının oğlu H.İbrahim 1950 – 1953 yıllarında köyde muhtarlık yapmışlardır. H. İbrahim’in birde Rasık isimli kardeşi vardır…

GÜMÜŞ’ler.

            Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 93 hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

GÜVEN’ler

            Bilgi edilemedi.

IŞIL’lar.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 86 hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

KARA’lar,  SAZAK’lar.

KARA’lar.

            Kara Süleyman da Kara Ömer’in (Sazak ) kardeşi olup tarihi bilinmeyen bir zamanda karacaöran den Nif’e gelip yerleşmişlerdir.

            Kara Süleyman’ın  Nif’te Hasan Ağa isimli bir erkek evladı olmuştur. Hasan Ağanın Sadık, Osman ve Süleyman Ağa isimli üç oğlu olmuştur. Bunlardan Osman’ın oğlu olmayıp, Sadık’ın : Akif – Hasan (orta halli sıhhiye) ve Kamil isimli iki oğlu olmuştur.

            Süleyman Ağanında Ali (Koca Ali), Şevket, Süleyman (Babali) isimli üç oğlu olmuştur. Süleyman Ağa’nın en büyük oğlu Ali’ni hali vakti yerinde olup, hak ve adalet peşinde koşan ve böyle çalıştığını bildiren bir kişidir. Ali’nin oğlu Recep öğretmen olup, yayla çobansa da ve 1952 – 1953 yılında Nif te öğretmenlik yapmıştır.

            Kara Süleyman’ın eski lakabına izafeten soyadı kanunu ile K. Süleyman’ın çocuk ve torunlarına Kara’lar soyadı verilerek, Nif’in 22 inci hane numarasına kaydolunmuştur…

 

Belgenin Başı 

SAZAK’lar.

            Kara Ömer, kardeşi Kara Süleyman’la (Kara’lar) ile birlikte tarihi bilinmeyen bir zamanda Karacaören den Nif’e gelmişlerdir.

            Kara Ömer’in Nif’te Ömer, Mehmet ve Ahmet isimli üç oğlu olmuştur. Soyadı kanunu ile K. Ömer’in çocuk ve torunları Sazak’lar soyadını alarak Nif’in 39 hane numarasına kayıtolunmuştur.

            Bugün Kara Ömer’in oğlu Ömer’in çocuklarından Mehmet Celal Sazak, Ahmet’in çocuklarından; İsmail ve Arif (Daimi bir maden işçisi), Mehmet’in çocuk ve torunlarından da İsmail ve Mevlüt dür.

            Kara Ömer’in oğlu ve İsmail –Mevlüt Sazaklar ın babası Gürme den evlendiği için çocuk ve torunlarına gürmeliler de denir…

 

Belgenin Baş

ORAL’lar, KILINǒlar.

ORAL’lar.

Halil İmam Nif’e Elcik’ten gelmiştir. Geldiği tarih belli olmayıp, gelişi ve yerleşmesi şöyle          rivayet edilir.

Nif – Gedre Çiftliğinin sahibi bulunan hacı Salih Ağa Nif’te imam olamadığı için Halil İmamı, Nif’e ilk imam olarak almış. Sabık çiftliğine dahil olan Sazak mevkisinden biraz yeri meccanen vermiştir. Böylece H. İmam Nif’e mekan atarak yerleşmişlerdir.

Halil İmam’ın Nif’te Mustafa – Duka ve Ahmet (Ahmatlı) isimli iki oğlu olmuştur. Duka Mustafa’nın çocuk ve torunlarına soyadı kanunu ile Kılınç’lar denmiş ve Nif’in 49 hane numarasına Kayıt olunmuşlardır.

Ahmatlı’nın da Durmuş ( Molla Durmuş) isimli bir oğlu olmuştur. Durmuş’un da, Ali, Mehmet isimli iki oğlu olur.

Durmuş; iktisatçı, vaciz konuşmalı, rivayete ve kendi söylediğine göre Nurettin Paşa ile senli benli arkadaşlık yapmıştır.

Ahmatlı nın çocuk ve torunları soyadı kanunu ile Oral soyadı almışlardır. Nif’in 48. hane numarasına kayıt edilmiştir. Bugün Sabık Halil İmam yeri olan Nif’in Sazak mevkiinin bir kısmında oturmaktadırlar…  

KILINǒlar

            Oral’lar ile yakın akrabalığı olan bu sülalenin aslı Elcikten gelmedir. İlk gelen Halil İmam dır. Bu kısım Oral larda izah edilmiştir. Halil İmam’ın Mustafa ( Dukka Mustafa) ve Ahmet (Ahmatlı) iki oğlu olmuştur.

            İşte Halil İmam’ın oğlu Dukka Mustafa’nın çocuk ve torunlarına soyadı kanununda Kılınç’ lar denmiş olup. Nif’in 49. hane numarasına kayıt olunmuştur…

Belgenin Başı

KURTAR’lar.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 7 hane numarasına kayıtlıdır.

KIZILDERE’ler.

            Tepe Yusuf Gürleyik’ten Nif’e gelmiştir. Yusuf’un ; Nif’te evlatlarından Gökdon Durmuş isimli biri yerleşmiştir. Gökdon Durmuş’un da Emin ve Musa isimli iki erkek evladı olmuştur.

            Emin Nif’de kızıldere mevkisi taraflarına yerleşmiş ve soyadı kanunu ile Emin’in çocuk ve torunları bu mevkiinin ismine izafeten Kızıldere soyadını alarak, Nif Köy kütüğünün 27. hane numarasına kayıt edilmiştir.

            Nif’e ne zaman gelip yerleştikleri belli değildir. Emin’in ; Bayram, Osman, Ramazan, Emin isimli dört erkek evladı olmuş…

KOCAMAN’lar

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 84 hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

KIZIL’lar.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 89 hane numarasına kayıtlıdır.

KOLAK’lar

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 94 hane numarasına kayıtlıdır.

KOÇAR’lar.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 60 hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

KUŞ’lar.

            Bu sülale tahminen 1797 yılında Nif’in Kızıldere, Damarası semtlerine yerleşmişler.

            Finike’den gelme Ziyan Yörüklerinden Mehmet Ali aslı bilinmeyen Medine ile evlenmiştir. Mehmet Ali’nin oğlu Mehmet, Mehmet’tin oğlu Mehmet Ali’nin Mehmet Kuş ve Bayram Ali Kuş adında iki oğlu vardır…

            Kuş soyadının verilmesinin sebebi Mehmet Ali’nin oğlu Mehmet, mektepte okurken akranının bilmediğini bildiği ve vücutça zayıf olduğu için bu durumuna izafeten Kuş lakabı verilmiştir.

            Bu soyadı ile köyün 58 hane numarasına kayıtlıdır.

KÖSE’ler

Bilgi edilemedi.

Belgenin Başı

NAZLI’lar

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 91. hane numarasına kayıtlıdır.

 

ORAN’lar.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 59. hane numarasına kayıtlıdır.

ÖZEL’ler.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 57.  hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

SOYLU’lar.

            Molla Hasan Değne’den medrese tahsili yapmak üzere Nif’e gelmiştir. Nif2e geldiği zaman belli değildir. Medrese tahsilinden sonra Molla Hasan Nif’e yerleşmiş. Hacı Mehmet efendinin kızı Ayşe’yi alarak, bu köyün Sazak mevkisine sahip olmuştur.

            Molla Hasan‘ın Mehmet Çavuş, Aziz Hoca, Zalaca (kızı) isimli evlatları olmuştur.

            Mehmet Çavuş’un bugün bir evlat ve torunu olmayıp, Aziz Hoca’nın da birkaç kız ve bir oğlu olmuştur. Aziz Hoca’nın oğlu Hasan Selim’de 1931 yılında vefat etmiştir. Hasan Selim’in Aziz ve Ramazan isimli iki oğlu olmuştur.

            Osman isimli birde üvey kardeşleri {(Anadan) (Osman Oran) halen hayatta.} vardır. Ramazan öğretmen olup, Nif’te 1948 yılında bu vazife ile gelmiştir. Aziz, Ramazan’ın büyüğü olup, çiftçidir.

            Soyadı kanunu ile Molla Hasan‘ın çocuk ve torunları nif’te Soylu soyadını alarak 47. Hane numaraya kayıt edilmiştir. (02.11.1953. Ramazan Soylu)

SERT’ler.

Gökçe ovacık köyünden 1939 yılında gelmiş. Nif’in Yaka söğüt semtine yerleşmişlerdir.

            Bu soyadı ile köyün 97. hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

SÖĞÜT’ler.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 92. hane numarasına kayıtlıdır.

ŞAHİN’ler.

            Dedeleri Camız’cı Ömer, Kalkandan gelip Nif’in Dikmen dibi mevkiine yerleşmişlerdir. Geldiği tarih katiyetle bilinmemektedir.

            Ömer’in oğlu Hacı Ali, Aklaya mevkiine yerleşmiş. Sığır sürüleriyle zenginleşmiştir.

            Ali’nin oğlu Ömer Rodos’ta okumuş. Eldirek’te mollalık okumuş. Köyün çiftlik münazaasında Muğla’ya gitmiş. Menteşe sancağı denilen Vali ile görüşmüş. Vali Rodostaki hocası olduğundan tanışmışlar. Vali öğretmenlik emrini vermiş. Çiftlik hudutlarını Gedire’ye sıkıştırmak için yüz Osmanlı lirası istemiş. Ömer Hoca Köye gelmiş. Kırk Osmanlı lirası hazırlamış. Zayıt oğlu Molla Mehmet ile gitmişler. Kırk Osmanlıya çiftliğin hududunu Gedire’ye sıkıştırmışlar. Ömer; Vali yardımı ile öğretmen olarak M.Eğt. katılmış. Kazanın muhtelif yerlerinde öğretmenlik yapmış. Milas’ta emekli olmuştur.

            Köyde tanınmış, münevver, hikâyeci, hoşsohbet ve hazırcevap bir kimsedir. Oğlu; Nazmi, Ali, Mevlüt, Recep çiftçilik yapmışlar. Ali ziraata çok önem verir. Bahçesinde  çevrede yetişen her çeşit bitki bulundururmuş.  Ali, babası kadar denecek, hoşsohbet bir şahıstır.  

Bu soyadı ile köyün 8.  hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

TOPÇU’lar,  ZORLU’lar.

TOPÇU’lar.

            Dedeleri Veli Kiya oğlu Hasan Çavuş olup, Nif’in değirmen başı ve kerkezde yerleşmişlerdir. Köyün ilk yerlilerindendir.

            Hasan Çavuş’un oğlu Osman İzzet’tir. İzzet küçük yaşta ayakları çot olmuştur.

            Osman’ın oğulları Muharrem ve Hurşit’tir. Hurşit’in oğlan evladı olmamıştır.

            Muharrem’in Osman, Hüseyin isimli iki oğlu olmuştur. Muharrem bir zamanları ailesi ile geçinememiş. Dalaman’a gitmiş.  

Orada uzun seneler kalmış. Evlenmiş. Oradan da bir kız evladı olmuş. Dalaman’da ki Ailesi ölünce gene çocuğu ile birlikte eski ailesinin yanına gelerek, Gedre mevkiine yerleşmiş. Çiftcilik yapmıştır.

Sülaleler hakkında fazla bilgi edinilmemektedir.

Topçu’lar, bu soyadı ile köyün 12.  hane numarasına kayıtlıdır.

Zorlu’lar, bu soyadı ile köyün 75.  hane numarasına kayıtlıdır.

UZUK’lar.

(Uzuh)

            Köyün ilk yerlilerinden olup Nif’ köyünün Arpacık mevkiine yerleşmiştir. Mehmetçik oğlu Mehmet, Mehmet’in oğlu Ahmet olup. Çiftçilikle geçimini sağlamışlardır.

            Ahmet kimsenin işine karışmayan tatlı dilli güler yüzlü yardımdan hoşlanan, bir şahıstır. Ahmet’in oğlu Mehmet bir gün Ramazan Çomar’ın değirmeninde un ürütürken değirmen göçmüş. Mehmet  ve arkadaşı, Medet Yenigün değirmenin altında kalarak ölmüşlerdir. Kardeşi Ramazan ve diğer kardeşleri ….  

            Uzuk, bu soyadı ile köyün 15.  hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

UYSAL’lar.

            Koca Ali oğlu Ömer bu köyün ilk yerlilerinden olup Arpacık mevkiine yerleşmişlerdir. Ömer oğlu  Koca Veli ve Hasandır. Koca Veli iri yakın muhitlerin en meşhur pehlivandır. Veli, Cihan savaşına gitmek için Pırnaz da kura çeker iken ödü patlamış. Ölmüştür. Veli’nin hiç torunu kalmamıştır.

            Hasan’ın oğlu Alim dedesinin yerinde çiftçilikle geçimini sağlamışlardır. Alim oğlu; Ahmet Ali, Mehmet, Murat Bekir, Turgut’tur…

             Bu soyadı ile köyün 17.  hane numarasına kayıtlıdır. 

VARDAR’lar.

            Dedeleri Mehmet Ağa olup, köye ne zaman ve nereden geldikleri bilinmemektedir. Mehmet oğlu Ramazan ve Ali dir. Ali oğlu Ömer Nif’in Ali çerdin mahallesine yerleşmişlerdir. Çiftçi ve değirmencilikle geçimini sağlamışladır.

            Ramazan çavuş’un oğlu Ali ve Mehmet’tir.  Ali takva bir hocadır. Mehmet ise askerde jandarma onbaşı olmuş açıkgöz bir kimseymiş…

Bu soyadı ile köyün 19.  hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

YÜCEL’ler.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 43. hane numarasına kayıtlıdır.

YALÇIN’lar. (Doğca)

            Tahminen 1825 yılında Elcik köyünden Mehmet adında bir adam Karacaören’e gelmiş. Oradayken Nif’in Yakasöğüt semtini yayla olarak kullanıyor.

            Torunları Durmuş, Hamdi hem nif hem Karacaöran elli yaşmışlar. Hamdi’nin oğlunun biri Nif’te biride Karacaören de yaşamıştır…

            Bu soyadı ile köyün 90. hane numarasına kayıtlıdır.

YİĞİT’ler.

            Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 37. hane numarasına kayıtlıdır.

Belgenin Başı

YÖRÜK’ler.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 98. hane numarasına kayıtlıdır.

YOLCU’lar.

            Köyün ilk yerlileri den olan Hacı Yusuflar, Köyün ilk yerlilerinden olup, Nf’in Arpacık mevkiine yerleşmişlerdir. Hacı Yusuf cimri ve para canlı bir zengin idi. Torunları, Yusuf, İbrahim, Hüseyin dedelerinin yerlerinde çiftçilikle geçimini sağlamışlardır.

            Bu soyadı ile köyün 14. hane numarasına kayıtlıdır.

YENİGÜN’ler.

Bilgi edilemedi.

            Bu soyadı ile köyün 71. hane numarasına kayıtlıdır.

 Hazırlayan: Öğretmen Nevcivan Ekiz

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme


Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.

Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com