Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                   

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
KÖYÜMÜZDE OKULLAR

KÖYÜMÜZDE OKULLAR                                      

OKULLARIN TARİHÇESİ:

 

Köyümüzde açılan okullar, 1910 yıllarından epey eskilere dayanan ilk medreseyi Dikmendibi nde Müderris Eşref Efendi açmıştır. II. Medreseyi yine bu yıllarda müderris Ramazan Efendi açmıştır. İlk mektebi Rasıh Hoca açmış, ondan sonra Mehmet Hoca, ve İncir köylü  Mehmet Hoca, 1915 de Molla Ömer Hoca, Solmaz Mehmet Hoca mektep okutmuşlardır.

Cumhuriyet devrinde hükümet tarafından Aydınlı bir Hoca sonra İncir köylü Şahin İbrahim Hoca Çocuk okutmuşlardır. 1928 yılından 1929 yılında, mektebi sel alıncaya kadar Rıfat Demirel, Ulalı bir Muallim ve Ömer Şahin Muallimlik yapmışlardır. Merkep yıkılınca 1929 da Ömer Hoca İncir köye verilmiştir. Bundan sonra çocuk velileri gayri resmi olarak, Sayıtların Değirmeninin üstünde bir lira vererek Halil İbrahim Ünal’ı Hoca tutmuşlardır.

1932 yılında zamanın ilköğretim müfettişi Şevket Bey Nif Köyü için bir okul yapılmasını resmen ve şifa yen istiyor. Zamanın nahiye müdürü Ziya ÖZBEK ‘den köylünün istediği bir plan çiziyor. Bu plana göre 1933 yılının ilkbaharında okulun yapı işleri ve diğer işleri dahil yalnız malzeme köye ait olmak üzere anahtar teslimi zamanın muhtarı Yusuf IŞIK ve azaları tarafından 544 TL ya Halil İbrahim Ünal’ a veriliyor. Okul 1933 yılı sonbaharı bitiriliyor. Ama okul öğretmensizlik nedeniyle ancak 1937 yılında ekim ayında Naim BOZKURT tarafından açılıyor. Bu okulda Abdullah öğretmen Durmuş MORKAYA, Hüseyin IŞIK, Ramazan SOYLU, Recep KARA, görev yapmışlardır.

1943 yılı 2. Mart Cuma günü rüzgarlı bir fırtına günü okulun çatısının tümden uçması sonucu çatı yeniden, çinkoları toplanarak yeniden bir ay içinde onarılıyor. Yalnız hasara uğrayan oda içinde zamanın heyeti tarafından tadilat yapılmasına karar veriliyor. Aynı çatı altında 3 dershane, 3 işlik yapılmasını kararlaştırılıyor. Yapılacak iş 4274 sayılı kanun ve 1945 yılı iş mükellefiyet planına alınıyor. Hazırlıklara başlanıyor. İşe başlanıyor. Ama 21. temmuz 1945  de köye gelen Milli Eğitim Müdürü Avni GÜNAL ve yanındakiler, 3. aralık 1944 de kaymakam ve diğerleri tarafından sözle verilen tadilat kararını bozarak tadilat iki dershane iki işlik ve bir koridor olarak kesinleşiyor.

3.  Aralık 1944 de Kaymakam ve diğerleri tarafından eski okul için verilen tadilat kararı bozulmasıyla yeni bir okul yapın zaruri yeti doğdu.

Yeni okul 1946 yılında nisan ayı içinde Alirıza ERDOĞAN (geçici başöğretmen) tarafından şimdiki  6.7.8.  lerin okuduğu bloğun bulunduğu  yeri Muhtar Ali KARA tarafından istimlak edilerek köy derneği tarafından Saadettin AVCI ya 2250 TL ya bina işi veriliyor.

Okul 1949 ekim ayı sonunda kullanılabilecek hale gelen, okul 2. kasım 1949 da kullanıma açılıyor. Bu okulda da: Abdullah Öğretmen, Durmuş MORKAYA, Şaban AVCI, Emin SAZAK,  Ali SÖĞÜT,  Erdinç ÜNAL, Nurettin AKSU, Osman ÖZKAN, Medine ÜNAL,  A. Fevzi DEMİREL, Veli AKTUĞ, Emine AKTUĞ, İsmail ORHON, Sadettin BABA, Ahmet KARATÜM, Sevim GÖKMEN, İsmail GÖKMEN, Mestinaz DEMİREL, Hicaziye ÖNCÜ, Hariye ÇELEBİ, Sultan ESEN, Ahmet KAYA, Türköz ATAKAY, Fevzi ŞAHİN, Hasan ACAY,

Şimdiki 1,2,3,4,5. sınıfların okuduğu, eski ilkokulun binası yani yeni okulun yapımına 1970 yılında başlamıştır. Köylüler 30 000 TL. yatırımda bulunmuşlardır. Okulu mütahit  yapmıştır. Okul beş dershane, bir müdür odası, bir öğretmen odası bir koridoru,  tuvaleti ve deposu bulunmaktadır. Şu an hizmette olan okul 4. kasım 1972 tarihinde öğretime açılmıştır.

Bu okulda görev yapan öğretmenler Sırasıyla: Türköz AKATAY, İsmail ORHON, Hasan ACAY, Ahmet KAYA, Fevzi ŞAHİN, Sultan ESEN, Hicaziye ÖNCÜ, Seyfi ŞAHİN, Ayten BAŞEV, Fatma ŞAHİN, Ali İhsan AVCI, Mehmet Bülent KURKUR, Sadık Servet KURKUR, Yurdakul SAZAK, Necla DURUKAN, Ramazan KOÇAR, Şerife ZORBAZ, Savaş ŞAHİN, Perihan ŞAHİN, Hacer ŞAHİN, Nevcivan EKİZ, Bahattin HORASAN, Sabriye DEMİREL, Ramazan IŞIK, S. Fethi SOYLU, …………

Görev yapmışlardır.

Çal mahallesine 1963 yılında okula mahallenin uzak olması nedeniyle bir okul yapılmıştır. 1997 yılına kadar eğitim ve öğretim vermiştir. 1997 yılında okulların ilöğretim okullarına dönüşmesiyle kapatılmış olup, taşımalı olarak Arpacık i.ö.okuluna taşınmıştır. Halen taşımalı eğitim verilmektedir.

Arpacık ortaokulu, bugün 6-7-8 lerin okuduğu bina 1974-1975 öğretim yılında ARPACIK ORTAOKULU olarak eğitime açılmıştır. 1997 yılında ilköğretim okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Her iki okulunda ayrı ayrı parsellerde konumlanmasına rağmen Arpacık İlköğretim Okulu olarak hizmet vermektedir.

Köyün okula ve okumaya karşı ilgisi büyüktür. Orta ve yüksek  öğrenime devam durumu önemli ölçüdedir. Ortaokulun açılmasıyla okuma ve kültür önemli ölçüde artmıştır.

Okula ilgi olduğundan devamsızlık pek görülmez. Halkın ve öğretmenlerin ilişkileri iyi düzeydedir. Okulda devlet tarafından hizmetli verilmediğinden, okulda çalışan hizmetliyi her yıl ağustos ayının son haftasında, okul aile birliği istekliler arasından seçer ve ücretini belirler. Öğrenci velileri, hizmetlilerin ve okul giderlerinin ücretini öderler.

Köyde kulüp, okuma odası vb. yoktur. Köye her gün gazete gelir. TV yayınlarının hiç biri burada almaz. Ama halkın çoğunluğunun uydu alıcıları vardır. TV izlenimlerini buradan karşılarlar.

 

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme

 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com