Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                     

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
 

    İlçemiz FETHİYE nin; Tarihi ve Coğrafi Yapısı, Nüfus Durumunu, İdari Durumu, Sosyal Durumunu belirten kısa bilgiler edinmeniz için hazırladım. Bu güzel ve büyük şirin ilçemiz için bunlar yeterli değil ama azıcık bilgi edinmeniz ve merakınızı arttırmak için yeterlidir diye düşünüyorum.

       Sevgi saygılarımla şirin ilçemiz, il olmaya aday ilçemizden.  

İLÇEMİZ FETHİYE

1-Tarihi ve Coğrafi Yapısı:

2-) Nüfus Durumu:

3-)İdari Durum:

4-) Sosyal Durum:

 

1-Tarihi ve Coğrafi Yapısı:

 Fethiye  çok eski çağlardan beri  önemli bir yerleşim merkezidir. Antik dönemde Işık

Yurdunun insanları anlamına gelen Likyalılar,  bu kente sahip olmuş ve Telmessos adıyla anılmıştır.

Telmessos  (Fethiye) M.Ö.545 (6. YY.) tarihinde Perslerin egemenliğine girmiş, M.Ö.333 (4.YY.)  tarihinde kent Büyük İskender’e teslim olmuştur.

Büyük İskender’in ölümünden sonra Telmessos bir süre Mısır Kralı Ptalomus’un egemenliğinde kaldıysa da daha sonra Roma İmparatorluğu’nun işgaline uğramış ve kentin adı bu dönemde uzak diyar anlamına gelen Meğri (Makri) ismiyle anılmıştır. Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesinden sonra Fethiye  (Meğri) Doğu Roma/ Bizans İmparatorluğunun sınırları içinde kalmıştır.

1282 yılında Menteşe Beyliğinin kurucularından Menteşe Bey Meğri’yi Bizanslıların elinden almıştır. 1424 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır.

           Türkler döneminde halk arasında Beş kaza diye anılan Meğri (Makri) 1874 yılında Menteşe Livasına bağlı bir kaza haline dönüştürülmüştür. Cumhuriyet döneminde Muğla İline bağlanmıştır. İlçenin ismi 1913 yılında Şam’dan havalanarak bir süre sonra Teberiye yakınlarında uçağı düşürülerek şehit olan ilk pilotlarımızdan Fethi Bey’in ismi anısına 1934 yılında Fethiye olarak değiştirilmiştir.

             Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve turistik önemiyle dikkati

çeken Fethiye ilçesi; Anadolu’nun güneybatısında,  37 00 Kuzey, 36 15’ 28 50’batı, 29 50 doğu boylamı çizgileri arasında,. güneyde Eşen Çayı’nın Akdeniz’e döküldüğü Çayağzı; ve Kaş ilçesi, batıda Kapıdağ Yarımadası ve Dalaman İlçesi; doğuda Korkuteli, Elmalı, kuzeyinde Gölhisar ve Çameli İlçeleriyle çevrili olarak,Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesini ayıran hattın Akdeniz bölgesi içinde kalan tipik bir kıyı kentidir.  

Yüzölçümü 3055 Km2 olup, İlçenin önemli Akarsuları Kargı ve Eşen çayıdır. En yüksek dağları sırasıyla Babadağ,  Akdağ,  Mendos, ve Girdev Dağları teşkil etmektedir. Önemli ovaları Eşen ve Fethiye ovalarıdır.

İlçe hudutlarında birbirinden güzel çoğunluğu Denize dik olarak inen 180 koy-körfez bulunmaktadır. Kıyı uzunluğu 167 Km. olan İlçede 18 adet ada mevcut olup, bu adaların önemlileri Şövalye, Kızılada, Katrancı, Tersane, Domuz, Yassıca, Gemile, Ayanikola, Karacaören  adalarıdır.

Karakteristik Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede; Yazlar sıcak ve kurak,kışlar ılık ve yağışlı geçer. İlçe yüzölçümünün   %72’lik bölümü  ormanlık ve makiliklerle alanlarla kaplıdır.

 Belgenin Başı

2-) Nüfus Durumu:

            İlçemiz; 2000 Yılı Nüfus Sayımına göre Fethiye Merkez 50.689, İlçeye bağlı 12 Belde ve 71 Köy ile  birlikte 103.520 olup, Toplam:154.209  nüfusa sahiptir. Nüfus yoğunluğu kilometre kareye 45 kişidir.

3-)İdari Durum:

Geniş bir alana yerleşen Fethiye’de; 71  köy muhtarlığı,1 merkez ve 12 belde olmak üzere toplam 13  Belediye ve 51 mahalle muhtarlığı mevcuttur.

 

4-) Sosyal Durum:

            Kuruluşu antik çağlara dayalı İlçemiz; Likya Uygarlığının görkemi içerisinde, dünya turizminin önemli bir kentidir. Fethiye toplumu; Likya ,Grek ve Oğuz Türkmenlerinin uygarlık mozaiklerini çağdaş uygarlık ile harmanlayarak öz benliği içinde renkli ve uyumlu bir sosyalite oluşturmuştur.  Şamanizm, Bektaşilik ve İslamiyet etkileri; Fethiye’de halk arasında  diğer inançlarla engin bir hoşgörü ortamını sağlamış, güzel bir doğada, zengin kaynakların,eşsiz güzelliklerin tüm insanlıkla paylaşıldığı hümanist bir toplum yapısı meydana gelmiştir.

             Mitolojik dönemin “Güneş ve Işık kenti “, Roma imparatorluğu döneminin Meğrisi (Makri - “Uzak kenti” ) 1934 sonrası modern genç Türkiye Cumhuriyetinin Fethiye’si olan ilçemiz; merkez ve çevresi ile son yıllarda tarım ve turizmde gösterdiği dinamizmle sosyal gelişimini hızla yükselten bir kent olmanın haklı gururu içindedir.

Belgenin Başı

 
 
 
 
 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.

Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com