Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                   

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.

EKONOMİK DURUM

EKONOMİK DURUM                         

             Köylü geçimini tarlada çalışarak çiftçilik, işçilik yaparak geçinir.Toprağın verimini arttırmak için, hayvan gübresi ve suni gübreler kullanılır. Tarlalar çoğunlukla traktörle, az miktarda da katır ve öküzle sürülür. Köyde traktör sayısı yeterince olup, yeterince kullanılmaktadır. Traktörlere ek parçalar takılarak ve ilave edilerek, çeşitli işlerde kullanılmaktadır. (Kanal kazma, arazi düzeltme, yükleme, harman kaldırma, ekin biçme vb.)  Modern tarım araçlarından yararlanmaktadır.

            Köylü ihtiyaç maddelerinin bir kimsini  yetiştirir. Bir kısmını da pazardan satın alır. Üretim aracı olarak traktör kullanır. Sulanmayan araziler, su motorlarıyla sulanmaya çalışılır. Üretimde ailenin hemen hemen büyük küçük hepsi çalışır.

            Köy dağınık olduğu için, hayvancılık gelişmiştir. Koyun, keçi beslenir. Bunun yanında sığır besiciliği yapılmaktadır. Orköy kredisiyle hayvancılık ve besicilik desteklenmiştir. Hayvan besiciliğini ormanın çevrede düz kesin yapması nedeniyle otlak yerlerinin azalması, hayvancılığın azalmasına etki  etmektedir.

            Köyümüzün bir kısmı ise ormanda kereste işlemek, orman yolu ve reçine işlerinde çalışır. 1985 yılında kurulan Arpacık ve havalesi orman kooperatifi ile birlik içinde çalışmaları sağlamıştır.

            Maden ocaklarında çalışanlarında sayıları epeyce çoktur. Köy hudutları içinde, sulu ocak, kızıldere, gökyar. Kırkpınar, semplerinde krom, mangenez ve kalitesi düşük olsada kömür madeni vardır. Bu madenleri etibank ve özel şirketler tarafından işletilmektedir.

            Köyümüzde küçük sanayi dalları kurulmaya başlamıştır. Değirmen,  hızar, ağaç işleme atölyeleri. Kaynakçı, elektirikci,  motosiklet tamircisi, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince bakkal, market, hırdavat malzeme satan yerler, kahvehaneler, birahaneler, tarım ilacı satan yerler, berberi, terzisi vb ihtiyacı karşılamak için dükkanlar mevcuttur. Ayrıca kırkpınar mevkiinde yaz ve kış mevsiminde çalışan kebap salonları bulunmaktadır.

            Haziran ve temmuz aylarında kiraz alım merkezleri kurulmaktadır.

            Köyümüzde Tarım kredi kooperatifi bulunmaktaydı, ama bu kooperatif kapatılarak, binası depo olarak kullanılıyor. Buradaki kooperatif merkezde Fethiye’de hizmet vermekte, üretici buradan kredi alarak parasal ihtiyacını sağlamaktadır. Parasal ihtiyaçlarını ilçedeki çeşitli bankalardan da karşılamaktadırlar.

            Üretici yetiştirdiği tütünü, tekel ve diğer eksperlere vermektedir. Köyümüzde yetişen diğer ürünleri domates, biber, soğan, arpacık, dereotu, maydanoz, marul, roka, lahana, fasulye vb. tarım ürünlerini Fethiye pazarına ve turistik yerlere, pazarlayan komisyonlara satılmaktadır. Köyümüzde her türlü meyve yetişmesine rağmen; ilk önceleri elma yetiştiriciliğine yönelinmiş ama elma gereken verimi vermemiştir. Elma bahçeleri sökülerek kiraz dikilmiştir. Ziraat men şeyli kirazlar ve yerli kiraza aşı yapılarak kaliteli kirazlar yetiştirilmiştir. ARPACIK Köyü, Çevrede bilinen adıyla Nif Köyü son zamanlarda kiraz yetiştiriciliğinde çevresindekilerin önüne geçmiştir.

            Köyde geleneksel hale gelen festivaller yapılmaktadır. Önceleri güreş ve çeşitli etkinlikler tapılıyordu. Şimdi ise kirazın önemli bir şekilde gelir kaynağı olması, yetiştirilirciğinin öne geçmesiyle kiraz festivaline dönüşmüştür. ARPACIK (Nif ) Kiraz festivali her yılın haziran ayının ikinci yarısında tespit edilen bir günde yapılmaktadır.

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme

 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com