Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                   

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
KÖYDE DÜĞÜN  

KÖYDE DÜĞÜN                             

 Köyde düğün, evlenmeler genellikle anne, baba rızasıyla olduğu gibi, kız kaçırarak da yapılır. İki ailenin anlaşarak yapacakları düğünlerde önce kız istenir. Uygun görülürse, oğlan tarafı kız evine nişan vermeye giderler. Nişan verme bazen davullu zurnalı, bazen de, akrabalarla birlikte sessizce yapılır. Nişanda yüzük, giyecek elbiseler ve bazı hediyeler, verilir. Nişan sırasında düğün tarihi ve şekli tespit edilir.

Düğünler genelde Cuma günü başlar. Cuma günü akşamı,oğlan evinde kapma denilen düğün şenliği yapılır. Bu şenlikte, çeşitli çevresel oyunlar oynanır. Şenlikler anında içkide içilir. Cumartesi günü; kız evine kına vermeye gidilir. Kız evinde biraz durulur. Yemek yenir ve dönülür. Eskiden kız evinden dönülüp, oğlan evine gelindiğinde, güreş yapılırdı. Son zamanlarda bu gelenek ortadan kalktı sayılacak kadar az yapılmaktadır. Kız evinde cumartesi günü akşamı kına yakma denilen kadınların oyun ve eğlenceleri olur. Gelin olacak kız, kınalanır. Cumartesi günü kınacılar dönerken, kızın çeyizini oğlan evine getirilir. Çeyiz yazılır, döşenir. Pazar günü gelin almaya gidilir. Pazartesi günü ise duvak denilen ve kadınların toplanıp oynadıkları eğlendikleri bir şenlikle düğün sona erer.

Düğünlerde hem kız evi hem oğlan evine gelenlere yemek yedirirler. Yemekler, başta yöresel yemek olan keşkek olmak üzere, etli ve mevsimsel yemekler olur.

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme

 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

PiyasalarHava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com