Güncelleme:  01.06.2015   Nevcivan Ekiz                                                                                                                   

 
 
 

Bir Fıkra

 

GÜNLÜKBAŞI ÇEVRE İNCELEMESİ

Ziyaret Edildi.

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU: 

KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU:      

             Köyün dört tarafı dağlarla çevrili. Hafif dalgalı düzlüklerle ve engebeli bir araziyle kaplıdır. Köyümüzün arazisi, verimli sayılmaz. Gübre ve suyun etkisiyle arazilerimizden gereken fayda sağlanabiliyor.

            Köyümüzün doğusunda Yayla koru Köyü, Güneyinde: İncirköy, Batısında: Çenger köyü, Kuzeyinde: Karabayır Köyü, Kuzeydoğusunda: Değne Köyü, Kuzeybatısında: Darıyeri Köyü ve Çöğmen Köyü, Gürleyik Köyü Güneybatısında ise Karacaören köylerine komşudur.

            Köyümüzdeki dağlar Akdeniz bölgesindeki toros dağlarının devamıdır. Başlıca dağları, Çal dağı, Dikmen dağı, Taşkıran dağı, Sakar dağı, Kaykıseki dağı, Karanfil Dağları, Çataltepe dağı, Tepelce dağlarıdır.

            Köyümüzün önemli bir akarsuyu yoktur. Yalnız Nif çayı ile anılan bir akarsuyu vardır. Nif çayı, kişın yağan yağmurlarla suyu çoğalır. Mayıs ayı geldiği zaman suyu kesilir. Nif çayı Çal dağı ve Kaykıseki dağlarından dağar. Kargı çayına, oradan da denize dökülür. Bunun yanında sulama suyu ve içme suyu olarak kullanılan sazakgözü suyu vardır. Bu suyun kanallardan geçirerek sulama suyu olarak kullanılmaktadır. 2003 yılı içinde köyümüze içme suyunun gelmesi, su şebekesinin hizmete girmesiyle içme suyu sorunu bir ölçüde giderilmiş oldu. Köyümüzün arazileri: Kızılbucak mahallesi kırkpınar ve cevizden çıkan sularla, Dikmendibi ve Arpacık mahallesi: Kırkpınar’ dan ve Nif deresinden gelen sularla. Sazak, Karaçörtmek, Pazaryeri, Cebeci, Narağacı da sazakgözünden çıkan suyla sulanmaktadır. Kızlan mahallesi, kesik, Topuzartmut ve suçıkan mevkileri sazakgözü ve Nif deresinden sulanmaktadır. Buralar suyu gece kullanırlar. Sazak suyunu buralar yıl aşırı Cuma günleri gündüz kullanır. Damarası mahallesi ve dere içi  Balganlık  mevkileri Nif deresinden sulanmaktadır. Gedre mahallesinin bir kısmı kuyu gibi yer altı sulardan yararlanmaktadır. Gedre ovası Kanlıkuyu, Asanyeri  susuzdur. Sulanan yerlerin her mahallenin geleneksel kuralları olup bu kurallar uygulanır. Suyu idare edecek bir sucu seçimi yapılır. Sucunun alacağı ücret tespit edilir. Mevsim sonu ise suyu kullananlardan bu ücret talep edilerek sucunun ücreti ödenir.

Suların yaz mevsiminde yetebilmesi için; kaşın yağmurların bol yağmasına bağlıdır.

 

Giriş Arpacık köyü ilk yerliler sulaleler Coğrafi durum ekonomi saglik nufus aile dügün Sosyal yardımlaşma sanat kültürel durum okullar din inanışlar eglence yasam ulasim haberleşme

 

Arpacık (Nif) Köyü

Çevre Fotoğrafları

Linklerimiz

Muğla Valiliği
Fethiye Kaymakamlığı
Fethiye Belediyesi
TC Kimlik No
Vergi Kimlik No
ÖSYM

Haberler

 

Piyasalar



Hava Durumu

FETHİYE

FETHIYE

Dost siteler

1. Nif mah web sitesi
2. Nif  web sitesi (yeni) 3.Arpacık web sitesi (Eski)   3.EkizWeb yemek.
Yukarı
Nevcivan Ekiz

her hakkı saklıdır © Nevcivan Ekiz 2005

www.000webhost.com